03.04.2007

احمد خليل امين

کُشتی حامد کرزی

آژانس خبر رساني دولت سهامي
پنجم قمر در عقرب سال 1385 قبل از ميلاد

حامد كرزي ماه گذشته به خاطر اشتراك در بازيهاي بين المللي كورش يا كشتيهاي چپنكي عازم روسيه شد. كرزي که در اين رشته در ايالات متحده امريكا تحصيل نموده و جايزه چپن سبز مزاري را از يک فدراسيون تخصصی کشتی گيری امريكا مخفيانه به دست آورده است ، از طرف هيت ريسه آن فدراسيون- شامل،جورج بوش، ديك چيني و دونالد رمزفيلد- در سال 2001 در مقام کنونی اش تاج گذاري شد. كرزي در اولين ديدارش كه با پرويز مشرف كشتي گير پاكستاني داشت با چپن قاقمه و لنگي بزرگي كه بر سر داشت به ميدان آمد. وي اميد داشت كه بنا بر شناخت قديمي با پرويز مشرف مورد ترحم او قرار گيرد؛ اما مورد حملات شديد بازيكن پاكستاني قرار گرفت

مشرف كه يك بازيكن با تجربه و زرنگ است از چالهاي قديمي كشتي انگليسي استفاده نموده كرزي را چندين بار نقش زمين كرد و حتي بر خلاف مقررات كشتي چپنكي يكي دو بار پا بر گلوي او هم گذاشت كه به ميانجي گري سر مربييان تيمهاي انگليس و امريكا نجات يافت. كرزي با وجود حمايت اكثر داوران بين المللي نتوانست با پرويز مشرف مقابله نمايد و با چپن تكه و پاره شده و سر و روي پرخون بازي را صفر به مقابل بسيت به كشتي گير پاكستاني واگذار نمود.
كرزي  در  نشست خبري  در حالی که چشمان اشک آلودش را با دستمال گل شفتالو پاك ميكرد از كشتي گير پاكستاني ابراز گلايه نمود. از تيم افغانستان تنها کرزی در اين مسابقات اجازهء اشتراک يافت . سایر اعضای تيم- شامل، پهلوان قسيم فهيم در وزن سه صد كيلو گرام، پهلوان دوستم در وزن 400 كيلو گرام، پهلوان متوكل در وزن 200 كيلو گرام، پهلوان سيد محمد گلابزوي در وزن 180 كيلو گرام - به سرمربيگري پهلوان رسول سياف به خاطر حمل و استفاده از دارو هاي ممنوعه، نداشتن اخلاق ورزشي و چك زدن يك بازيكن خا رجي از اشتراك در ميدان بازي منع شدند.

مردم افغانستان كه اين مسابقه را با استفاده از برق الكين از طريق شبكه هاي متعدد 24 ساعته افغاني ميديدند، خواهان دادن جزا به سر مربي و اعضاي اين تيم توسط قاضي القضات مخلوح آقاي شينواري مشهور به شيخ فاني شدند؛ اما خليفه برهان الدين كه از كشتي گيران كهنه كار است، در حالي كه باد پكه اش هم روشن بود از اعضاي تيم افغاني پشتيباني نموده خود را در برد و باخت گذشته و حال اين تيم شريك دانست. وي كه با خبرنگاران تلويزيون هاي 24 ساعته افغاني صحبت ميكرد، آرزو كرد كه روزي برسد كه هر هموطن ما از خود يك تلويزيون 24 ساعته داشته باشد .
Ahmad K Amin