انجیرهای سرخ مزار برنده‌ی جایزه‌ی صلح

در افغانستان هر ساله از روز جهانی صلح تجلیل می‌شود. امسال از سوی شبکه‌ی نهادهای جامعه مدنی افغانی برای صلح که از 136 نهاد جامعه‌ی مدنی متشکل است، به بهترین آثار ادبیی که همسو با فعالیت‌های‌ صلح‌آمیز بودند، جایزه‌ی صلح داده شد. در مراسمی که از سوی همین شبکه در هتل افغانستان نوین برگزار شد و با پیام رییس‌جمهور افغانستان حامد کرزی آغاز گردید، آثار ادبی برندهء جوایز امسال نیز معرفی گردیدند.
مجموعه داستانی انجیرهای سرخ مزار نوشته‌ی محمدحسین محمدی به عنوان بهترین اثر داستانی برنده‌ی جایزه‌ی شناخته شد. انجیرهای سرخ مزار نوشته‌ی محمدحسین محمدی توسط نشر چشمه در تهران منتشر شده است و پیش از این برنده‌ی چند جایزه‌ی معتبر ادبی شده بود‌.
در بخش شعر دری به کتاب گلادیاتورها هنوز هم می‌میرند سروده‌ی مجیب مهرداد جایزه اعطا گردید.
در بخش زبان پشتو به کتاب‌های زنده‌گی صلح‌آمیز نوشته‌ی رحیم‌الله بشارت و به کتاب  زه د نوم بیا په ژبه نه اخلم (دیگر نامت را به زبان نمی‌آورم) سروده‌ی سیمع‌الله تړون جایزه اهدا شد. و در بخش ویژه نیز از کتاب مصالحه و آشتی نوشته‌ی امان‌الله لودین تقدیر شد.
به گفته‌ی حمید‌الله ځاځی رییس دوره‌یی شبکه‌ی نهادهای جامعه‌ی مدنی افغانی برای صلح، از این پس قرار است این جایزه هر ساله به بهترین آثار ادبی نویسنده‌گان افغان که همسو با صلح و ضد جنگ است، اهدا شود.